Javascript(Jquery) debugging

Herkes e merhaba,

Genellikle bu konu bir sorunsal haline dönüşebiliyor, Javascript ve Jquery' i nasıl debug edebiliriz, bize nerede hangi satırda hata verdiğini nasıl yakalayabiliriz ?
Konu ile ilgili Internet Explorer bazı yardımlar sunuyor(http://stackoverflow.com/questions/10191099/debugging-javascript-in-ie), aynı şekilde Mozilla firefox a ait Firebug da bazı çözümler sunuyor(http://getfirebug.com/javascript).
Ben burada bunların dışında birkaç yöntemden bahsedeceğim.

1.
Console.Log("yazi");

Kullanmış olduğunuz javascript bloklarının içerisinde " console.log("fonksiyona girdi") " gibi mesajlar bırakabilirsiniz.Bu mesajlar f12 > Console bölümünde gözükecektir.Bu sayede kodunuzun mevcut blok içerisine girip girmediğini anlayabilir, duruma göre müdahalelerde bulunup kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

2.
debugger;
Kullanmış olduğunuz fonksiyon bloklarının içerisine yine aynı şekilde belirtmiş olduğumuz nesneyi bıraktığınızda, foksiyonun çalışması gereken sayfayı açtığınızda da F12 ekranınız açık ise JS debug moda girecektir, F10 ile ilerlemenizi bekleyecektir.Burada da step by step kontrol etme şasınız olacaktır yazmış olduğunuz kodları.

3.
alert("yazi");
Formalite icabı yazıyorum, alert("mesaj");
Çoğu kişi biliyordur, fonksiyon içerisine girdiği zaman alert vererek ekrana mesaj basmasını sağlayabilirsiniz.


Herkes' e temiz kodlamalar !..